ריהוט ארגונומי

פעם אנשים לא היו עובדים מהבית. מי שהיה עובד ממשרד היה קם בבוקר, מתארגן ויוצא אליו לשעות ארוכות. היום המונח "עבודה מהבית" מוכר כבר לרבים, מכיוון שהבית יכול להיות תחליף למשרד בעיקר בגלל התקשורת האינטרנטית שקיימת היום שמאפשרת לכל אחד לתקשר עם כל אחד אחר בקלות ורוב העבודה היא על המחשב כך שלא משנה איפה ממוקמים.

מה שמשותף אם כן לשני אלו – המשרד והבית (או: חדר העבודה בבית) הוא העבודה ה"יושבנית" – הישיבה אל מול מחשב שעות ממושכות מה שעלול לגרום ללא מעט נזקים פיזיים שבכללם: בעיות לב, הגברת הסיכון לסוכרת, הגברת הסיכון לסרטן, עלייה בשומני הדם וכמובן, בעיות גב, צוואר ומפרקים בכלל. בנוסף, ישיבה ממושכת ובעיקר לא במנח נכון עשויה לגרום לכאבים שונים, מה שפוגע בריכוז ובאפקטיביות העבודה ומעלה את כמות ימי המחלה שנגרמים בשל כך.

הכירו את הארגונומיה

בדיוק בגלל זה קיימת הארגונומיה. ארגונומיה היא מדע אשר עוסק בקשר בין האדם וסביבתו, והכוונה ב"סביבתו" היא המוצרים בהם הוא עושה שימוש, המערכות המופעלות על ידו, הריהוט שסביבו וכדומה, והארגונומיה באה למטב אותם עבור האדם ולהתאים אותם לצרכים הפיזיים שלו. ולכן, כשאתם מחפשים ריהוט למשרד או לחדר העבודה, אתם צריכים אומנם לחשוב על המראה של הרהיטים אך חייבים גם לחשוב על פרקטיקה ופרקטיקה בהקשר הזה היא ארגונומיה.

דוגמאות לריהוט ארגונומי:

  • כסא ארגונומי – כיסא ארגונומי אמור להפחית את העומס שיש על המפרקים, על השרירים, על הגב ועל הצוואר בישיבה ממושכת והוא עושה את זה בדרכים שונות. כיסא ארגונומי כולל משענות יד שאמורות לקחת אליהן חלק מהעומס על הגב, קימור בקצה המושב שמפחית את העומס על הירכיים ומגביר את זרימת הדם לחלק התחתון של הגוף, ריפוד מבד נושם להקטנת ההזעה, מערכות תזוזה, הגבהה והנמכה מתקדמות ואחרות.
  • שולחן ארגונומי – שולחן ארגונומי מתאפיין בעיקר ביכולת "לשחק" עם הגובה שלו. שולחן כזה צריך להיות פשוט להגבהה או הנמכה בכדי שניתן יהיה להתאים אותו לעובד הספציפי, בכדי שיעבוד בצורה נוחה ובעיקר נכונה.
  • שולחנות לישיבה ועמידה – אחת התגליות של השנים האחרונות מעולם הארגונומיה היא האפשרות לעבוד מול מחשב בעמידה. יש לא מעט מחקרים שנעשו על כך וכולם מדברים על האפקטיביות של שולחנות שניתן לשנות להם את הגובה ולהעביר אותם למצב אחר ועל התועלת שיש מאחורי זה.
סגירת תפריט
×
×

עגלת קניות